Rząd przyjął założenia do tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej, która zawiera kolejne przepisy sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności i oznacza konsekwentne kontynuowanie procesu likwidacji zbędnych regulacji, utrudniających przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Oto proponowane zmiany:

- skrócenie okresu przedawnienia – z 10 do 5 lat – należności z tytułu składek do ZUS i KRUS,
- przekazywanie przez płatnika pracownikowi informacji o zapłaconych za niego składkach do ZUS i NFZ (druk RMUA) raz na rok lub na jego żądanie częściej; comiesięczny, pisemny obowiązek informowania pracowników o odprowadzanych składakach jest uciążliwy i kosztowny szczególnie dla średnich i dużych firm.
- przesyłanie niektórych dokumentów w postaci elektronicznej,
- skrócenie przechowywania – z 10 do 5 lat – kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych ZUS,
- pracownik będzie miał też prawo do wykorzystania zaległego urlopu do końca lipca roku następnego; obecnie jest to konieczne do 31 marca,
- rząd chce także zapewnić organizacjom pracodawców i związkom zawodowym prawo występowania do ministra finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych; obecnie wyłącznie minister finansów decyduje o potrzebie dokonania interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego.
Tzw. pierwsza ustawa deregulacyjna zacznie obowiązywać od lipca br. i zastąpi m.in. składanie zaświadczeń oświadczeniami.