W dniu 14 grudnia 2022 roku w biurze KPZHiU, które mieści się na targowisku Białym w Fordonie odbyło się posiedzenie Rady Targowiska.

Tematem spotkania były sprawy bieżące i podsumowujące mijający 2022 rok.

Na koniec przedstawiciel Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia Handlu i Usług w Bydgoszczy złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczno-noworoczne.

 

 

Z okazji Święta Kupca oraz zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w minioną sobotę (10 grudnia) na Targowisku „Białe” odbyło się przedświąteczne spotkanie zorganizowane przez Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Handlu i Usług w Bydgoszczy

Święty Mikołaj dla każdego miał coś słodkiego.

Obecnych kupców Targowiska ugoszczono tradycyjną wojskową grochówką.

Wszystkim, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu bardzo dziękujemy i życzymy owocnej sprzedaży oraz udanych przedświątecznych zakupów.

Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia Handlu i Usług w Bydgoszczy

 

8 grudnia

Święto Kupca

8 grudnia to dla wielu z nas jeden z przedświątecznych dni spędzanych na gorączkowych zakupach. Jednak dla osób, które zza sklepowej lady pomagają nam spełnić marzenia świątecznych dni, ten dzień jest wyjątkowy.

Dzień Kupca, to mało znane Święto. Jego tradycja sięga początków XX wieku, kiedy to w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w dniu 8 grudnia 1937r., podczas pielgrzymki polskich Kupców na Jasną Górę, uroczyście ogłoszono, że będzie to Dzień Kupca Polskiego.

8 listopada 1949 roku wprowadzono obowiązek przynależności do organizacji społeczno-zawodowych. Okres socjalizmu to zanik uroczystych obchodów Święta Kupca.

Uspołeczniony handel, który dominował na naszym rynku ustalił dla swej sieci inny termin Święta „Handlowca”, pojęcie kupiec było w latach socjalizmu raczej w zaniku.

Sytuacja zmieniła się całkowicie po 1989 roku kupcy wrócili do tradycji Święta Kupca.

 

 

 Z okazji Święta Kupca Polskiego, składamy wszystkim właścicielom sklepów,  

sprzedawcom, usługodawcom, pracownikom związanym z handlem,

zdrowia, szczęścia osobistego,

aby wykonywana przez Państwa praca była zawsze źródłem satysfakcji i dumy,

życzymy wysokich obrotów w okresie przedświątecznym

 i jeszcze większych zysków po podsumowaniu roku,

a także wszelkiej pomyślności i zadowolonych klientów.

Niech nadchodzący 2023 rok będzie pełen sukcesów zawodowych i osobistych.

 

Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia Handlu i Usług w Bydgoszczy

W trosce o sprawy przedsiębiorców oraz rzemieślników województwa kujawsko-pomorskiego Pan Jan Szopiński – Poseł na Sejm RP wystosował do Pana Premiera Interpelację w sprawie braku efektywnych programów osłonowych i pomocowych dla rzemiosła i mikroprzedsiębiorców w związku z kryzysem ekonomicznym spowodowanym podwyżką cen energii.

Treść Interpelacji poniżej.

 

Szanowny Panie Premierze,

 przedstawiciele Cechów i zakładów rzemieślniczych zrzeszonych w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy alarmują, że na dziś nie ma żadnej wymiernej polityki Rządu i żadnej wymiernej pomocy dla rzemieślników, którzy wskutek proinflacyjnych I zarazem antykonsumenckich działań NBP i Rządu, ponoszą dzisiaj wysokie straty i muszą opłacać drastycznie wysokie koszty działalności.

Wielu rzemieślników i innych mikroprzedsiębiorców zgłasza aktualnie liczne problemyzwiązane z rosnącym brakiem ekonomicznej opłacalności realizacji swoich usług, skutkujące zawieszaniem, a nawet całkowitym kończeniem działalności gospodarczej oraz zwolnieniami uczniów i pracowników.

Inflacja, drożejące raty kredytów, wzrost kosztów i kilkusetprocentowe podwyżki cen energii i nośników energii, często windowanych bez realnej kontroli przez podległe Wicepremierow i Ministrowi Aktywów Państwowych rządowe spółki Skarbu Państwa, są sytuacją nie do przyjęcia, nie tylko dla piekarzy, restauratorów, czy cukierników, ale są zabójcze dla wszystkich zakładów rzemieślniczych i całego systemu rzemiosła. 

W związku z powyższemu zwracam się do Pana Premiera z pilną interpelacją i uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

- ​Kiedy Rząd wdroży dedykowane rzemiosłu i mikroprzedsiębiorcom programy osłonowe 
i pomocowe, niwelujące skutki podnoszenia cen energii elektrycznej, gazu i opału przez rządowe spółki Skarbu Państwa i inne podmioty;

- ​W jakim trybie, z jakimi samorządami i organizacjami rzemiosła oraz z jakimi regionalnymiIzbami Rzemiosła i Przedsiębiorczości zostaną skonsultowane ww. programy rządowe przed wniesieniem ich pod obrady Sejmu?

Z wyrazami poważania 

Jan Szopiński

Poseł na Sejm RP

 

 

Z okazji obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości, na zaproszenie Starosty Nakielskiego w uroczystości

na Rynku w Nakle nad Notecią uczestniczył Prezes Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia Handlu i Usług w Bydgoszczy

Pan Bernard Kończak.